Aktuality
Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

VitaSport desítka ve Svádově, Zuda si nepohlídal záda, Rusínová nakonec utrhla Sobeckou

04, bře,2017
2135
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Fotogalerie

Video

Výsledky

V ideálním běžeckém počasí při teplotě 12°C - 14°C se dnes vydalo na cyklostezku při 3. ročníku Ústecké VitaSport desítky 170 běžců. Velký nárůst oproti 95 účastníkům z loňska je způsoben především absencí závodů s Mumií, takže běžci rádi běhající i po asfaltu mohli zamířit na tento závod. Za stovku předem nebo dvěstě korun na místě si mohli čtyřikrát zaběhnout 2,5 km úsek po cyklostezce podél Labe. Start byl ve Svádově u hřiště a otočka "u oveček" před stoupáním do Valtířova. Závod rozhodně nenudil, hned po startu čelo závodu vedené Petrem Zudou vyrazilo takovým tempem, že na 1 km byli první běžci za 3:18 min. 

Tady se začala tvořit vedoucí trojice, kterou dovedl na první obrátku na 2,5 km Petr Zuda (loni druhý). Pak skupinku táhl dlouho Jan Žaloudek (AK Most), tyto dva běžce doplňoval vítěz prvního ročníku Ladislav Vojtěchovský. Vše nasvědčovalo tomu, že si prvenství připíše právě někdo z této trojice, a to ještě necelý půlkilometr před cílem. Všem nakonec vypálil rybník Robin Bučo, který si skvěle rozvrhl síly, neakceptoval přepálené tempo na začátku závodu (na 2,5 km byl až šestý se ztrátou 21 vteřin) a stále stupňoval rychlost. Ve třetí čtvrtině závodu se rozpadla vedoucí trojice, na poslední obrátce na 7,5 km měla dvojice Žaloudek - Zuda asi 50 metrů náskok před Ladislavem Vojtěchovským, Robin Bučo byl již jen 30 metrů za ním. První dva borci si museli hrábnout až na dno, rychlý začátek závodu se začal projevovat, Petr Zuda visel za Janem Žaloudkem, ale nakonec měl více sil, svého soupeře předběhl a běžel si pro vítězství. Vývoj závodu v posledních několika stech metrech naznačoval, že jeho soupeř z Mostu již nenajde sílu k takovému finiši, který by jej ohrozil. Náhle se však vedle něho zjevil Robin Bučo a těsně před cílem mu vyrval vítězství. Časem 34:33 zaostal jen o čtyři vteřiny za rekordem závodu Zdeňka Pince z loňského roku. "Vůbec jsem o něm nevěděl a než mi došlo, co na mě diváci před cílem volají, bylo pozdě," říkal mi po závodě s úsměvem Petr Zuda. "Mám poučení do budoucna, zase jsem se něco naučil," dodal ještě.   

Robina jsme viděli na závodech v Ústí i v loňském roce, ale udělal od podzima ohromný kvalitativní skok. Zaběhnout desítku pod 35 minut, na to už musíte mít něco naběháno. S Mumií v červnu 2016 měl čas 37:18, v září v Praze na Night Runu se dostal již pod 36 minut. Robin je ročník 1996, vychodil ústeckou obchodní akademii a žije v Litoměřicích. Vše nasvědčuje tomu, že bude v letošním roce bojovat na závodech na Ústecku s těmi nejlepšími. Oproti loňsku se výrazně zlepšil i Jan Žaloudek (o dvě a půl minuty), lepšího času dosáhl i Petr Zuda. 

Musím říci, že kromě boje o celkové prvenství mě fascinoval běh 56 letého Čeňka Filingra z Kadaně. Tento někdejší vítěz Českého poháru v běhu do vrchu běhá skvěle i po rovině a ve svém věku oplývá velkou rychlostí. Když před dvěma lety běžel na dráze pětku, dosáhl času 17:44. To odpovídá času na silnici na desítku 38:08. Čeněk však běžel dnes o dvě minuty rychleji! Čas 36:08 znamenal celkové páté místo, na které se prokousal strojovým tempem, v závěru také zrychloval. Skvělý výkon! A samozřejmě vítězství v kategorii M50-59, kde za sebou nechal českolipského Petra Loudu a Petra Watzkeho.

V kategorii M40-49 bylo na předních místech hodně těsno, prvních pět běžců se vešlo do půl minuty. Zvítězil Zdeněk Rež (SPONA Teplice) před Mirkem Svobodou a Zdeňkem Waltrem ze Zahrádek. Mirkův cíl pro letošní rok zůstavá maraton pod tři hodiny, jeho čas 37:32 odpovídá maratónskému času 3:01:17 (když už jsem si kvůli Čeňkovi otevřel Maďarské tabulky, tak jsem kouknul i na toto). To je na začátek sezóny určitě skvělé, pro připomenutí - loni tu běžel za 38:19. Nejstarší muže nad 60 let ovládl Rudolf Vorlíček z Teplic, druhý byl Miroslav Glier z Mojžíře a třetí Miroslav Bečka z Brné.

Startovní litina žen dávala tušit, že o vítězství se utká Jarmila Sobecká a Zuzka Rusínová. Jarmila je skvělá v terénu, kde Zuzku letos poráží. Třetinu tratě běžely obě pohromadě, pak Zuzka získala malý náskok, který nakonec narostl na třičtvrtě minutu: "Jarmila mi po závodě přišla poblahopřát, bylo to od ní upřímné a moc milé, strašně mě to potěšilo," říkala mi Zuzka. "Jo, a zrovna jsme se dohodly, že spolu poběžíme na Střížáku ty štafety," dodala nepříliš potěšující informaci pro ostatní dámské dvojice. Obě si užily nejvyší stupínek, Zuzka v kategorii žen do 39 let, Jarmila mezi ženami v kategorii 40 - 49 let. Zuzku na vyhlášení doprovodila Olga Kantová (SPONA Teplice, 44:49) a Tereza Masopustová (AC Rumburk, 45:10), Zuzčina sestra. 

S Jarmilou Sobeckou medailové pozice obsadily skvěle běžící Jana Fílová (Běkodo, 43:31), dnes celkově třetí žena, a pořadatelka závodu Veronika Vágnerová (46:43). V ženách nad 50 let si stupně vítězů vychutnaly Zuzana Vítková z Mostu, Marta Kořínková z Dubí a domácí Marcela Vyšatová.

Celkově vítězné ženě se závod líbil: "Bylo to pěkné, jen první asi dva kilometry se to tam hodně přesýpalo a špatně se drželo tempo, hodně pomalejších běžců se postavilo dopředu, a jak je cyklostezka úzká, nedalo se tam moc předbíhat. Pak už se běželo moc pěkně." 

Výše jmenovaní i jmenované museli na vyhlášení chvilku čekat, takže se rozprchlo velké procento startovního pole. Důležité však je, že tolik lidí přivítalo pohybem jaro a jarní běhy. Na stezce se v rámci stejného poháru (Ústecká VitaSport liga) můžeme sejít opět již 18. března, kdy jsou vypsané tratě 5 a 15 km. 

 

 

 

 

 

 

Naposledy změněno 05, bře,2017
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Říjen 2021 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31