Vysocký krosový půlmaraton, rock, běh, rekordní účast a kopcovitá trať v Polabí

Půlmaraton celkové    Půlmaraton kategorie

Půlmaraton celkové - rozpis kol

14 km celkové    14 km kategorie

14 km celkové - rozpis kol

7 km celkové    7 km kategorie

Zatímco jiné závody bojují v letošním roce s odlivem běžců, Vysocký krosový půlmaraton přesáhl metu 150 účastníků. Místní SDH Vysoká u Holic nachystá vždy nádherné počasí, skvělé zázemí v areálu na okraji obce a nádhernou dobře značenou krosovou trať.

Ta má na rovinaté Polabí nevídané převýšení přes 100 m na 7 km okruhu. Stejně jako v minulých letech byly vypsány 3 závody (7 km, 14 km, půlmaraton), s tradičním nejsilnějším obsazením v běhu na jedno a na tři kola.

Na ty dvě kola, tedy na 14 km, se letos vydal Miloš Kratochvíl, vítěz všech předchozích ročníků na hlavní trati. K těmto vítězstvím připojil i to dnešní, v ženách na této trati zvítězila Jana Štorková. Na sedmičce byli nejrychlejší Vlastimil Hejduk (jediný se dostal pod půl hodiny) a v ženách zvítězila věkem ještě žákyně Ema Dvořáková z Iscarexu Česká Třebová.

Na půlmaratonské trati vbíhali do druhého kola společně Jaromír Hradecký a Radek Toman (27:35), v teplém počasí měl více sil prvně jmenovaný, který ve druhém okruhu naběhl na svého soupeře téměř minutu, ve třetím minutu a půl a nakonec bezpečně zvítězil v čase 1:23:31. Radek Toman uhájil druhé místo před Jiřím Horčičkou z Ostřetína.

V ženách zvítězila Alena Bojanovská ze Žďáru nad Sázavou. "Moc jsem chtěla běžet pod 1:45 a povedlo se," usmívala se v cíli. Tento čas znamenal rekord závodu v ženské kategorii, vylepšení však činilo jen několik vteřin, takže bylo třeba překontrolovat pro jistotu čas ještě ze záznamu, který potvrdil, že to pod tu 1:45 těsně vyšlo. Alena běžela první kolo za 34:08, druhé pak za 35:08, měla tedy k dobru 44 vteřin do třetího kola a tato rezerva ji přesně vystačila. Druhá byla Eva Pončová (RunSportTeam), pro bronz si z Brna přijela Kateřina Rešová.

Účast byla vskutku mezinárodní, na jiných závodech při vyhlášení běžce s nejvzdálenějším bydlištěm se občas objeví cizinec, do Vysoké si ale přišel zaběhat brazilec Juan Cardoso.

Příjemnou atmosféru závodu dotvořilo i vystoupení rockové kapely. Po vyhlášení proběhla tombola. V záplavě běhů se Vysocký půlmaraton rozhodně neztrácí, pokud ho budou pořadatelé připravovat se stále stejnou péčí a zaujetím, bude nadále lákat účastníky z blízkého i dalekého okolí a třeba i více těch Brazilců!