Aktuality
Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

Všechny ústecké běhy v roce 2023 pohromadě

25, pro,2022
600
Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)
Krosová desítka s Mumií 2016 Krosová desítka s Mumií 2016

Když uděláme kruh o poloměru 10 km kolem ústeckého Mírového náměstí, tak v něm v roce 2022 proběhlo 28 běžeckých akcí. Ty pořádalo 15 různých organizátorů, v roce 2023 by to mělo být ještě o jednoho více. Vybrat si můžete ze všech možných typů, podle počtu účastníků, délky trasy či povrchu.

Kostrou kalendáře jsou velké akce Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem (16.9.2023) a RunTour (27.5.2023). Na akci RunCzechu bylo letos 1.700 běžců a na RunTour 1.350 běžců. Oba tyto závody nechystají žádné změny a novinky, oba použijí osvědčený formát.

Mnoho z vás si oblíbilo seriál Milada Tour, jehož dva běhy přivítaly letos pokaždé kolem pěti set běžců. Jeho ředitel Michal Neustupa nám napsal: "Tour na jezeře Milada odstartuje 6. května již 16. ročníkem Cyklozávodu Milada, následně pokračuje 10. června běžeckým závodem Milada Run a slavnostní zakončení připravují organizátoři na Winter Milada Run 9. prosince 2023. Registrace, formáty závodů, novinky a všechny důležité informace zveřejní pořadatelé v průběhu zimy. Už nyní je ale jasné, že právě formát závodů dozná několika významných změn."

Termín má daný i další obdobně velký běh (letos 620 bežců) a to Urban Challenge, na Severní Terase se poběží 17.6. 2023. I zde by formát měl zůstat stejný. To platí i o akci "Barvám neutečeš", která se na Terase koná jen o den později. I když zde nejde primárně o čas v cíli, o běh se jedná, a událost dokáže každoročně přitáhnout stovky účastníků.

Více než tři stovky běžců letos také podpořilo Běh upřímných srdcí a skoro dvě stovky Noční Adventní běh, dva největší charitativní běhy v Ústí nad Labem. Ten první pořádá Nadační fond Upřímné srdce a koná se pravidelně začátkem září. Prosincový Noční běh pořádá Pivovar na Rychtě spolu s Nadačním fondem Plamínek naděje za podpory dalších subjektů a pořadatelů. Oba běhy mají kromě velké účasti společné i to, že 100% vybraných prostředků putuje na předem stanovený účel. Letos se do kalendáře vrací i Prima běh pro školu hrou, ten proběhne 3. června u Praktické školy Pod Parkem, která běh pořádá spolu se Společností pro podporu lidí s mentálním postižením. Na programu je mimo hlavního běžeckého závodu na 6,5 km např. i závod handbiků.

Dvě stovky běžců dokáže přilákat do Dubic i Petra Fiklíková, která nám napsala: "Ve formátu běhu se nechystám k žádným velkým změnám. Zůstávají tradiční podzimní běhy, a to již 10. ročník Malé Dubické (8. 10. 2023) a Dubická trailová PROVOD desítka, která bude o něco dříve (20. 5.2023). A co bych vzkázala účastníkům? No snad jen to, že mi dávají hnací motor do pořádání dalších ročníků, protože jejich pozitivní nálada, nadšení a férovost mi nedovolí s organizací závodů skončit. No a samozřejmě, že se na ně těším na startu v Dubicích."

Do organizování běžeckých akcí se výrazně zapojil spolek Už tam budeeem?!, od jeho předsedy Dušana Osleje jsme se dozvěděli: "Pro rok 2023 nepřipravujeme žádnou novinku, ale chceme si podržet našich pět osvědčených běhů. V polovině května (17.5.2023) uspořádáme Běh pro Paměť národa na Miladě. Ve druhé polovině června (21.6.2023) oblíbený T-mobile Olympijský běh na Miladě, v září pak (20.9.2023) Běh pro opuštěné tlapky v Centrálním parku na Severní Terase, trasa bude čtyřkilometrová. V říjnu uspořádáme opět (28.10.2023) Sokolský běh pro Republiku na Střekově se startem u sochy TGM. Závěrečným podnikem pak bude Noční stopa Vytisknuti (16.11.2023) na Miladě tentokráte bez dětí do 15 let s trasami 4 a 8 km."

Trmická desítka za Přemyslem Oráčem má skvělý nápad a je v tomto smyslu jedinečným běhěm. Silniční desítka se ale letos potýkala s úbytkem účastníků. Pořadatelem je město Trmice, starostka Mgr. Jana Oubrechtová nám sdělila, že 10. ročník se poběží 9. září 2023, ale s ohledem na hektické pracovní období před koncem roku zatím neproběhlo k případným novinkám žádné jednání.

V roce 2015 vznikl Spolek přátel běhu, jehož předseda je Jan Adamec. Spolek se zaměřil na ultra krosové závody, od roku 2016 tak pořádá Libouchecký ultramaraton s hlavní tratí 100 km. V roce 2021 pak spolek začal organizovat Ústecký trail maraton na distancích 42 km, 20 km a 10 km. Toho se letos zúčastnilo přes 50 běžců. Oba závody byly letos zařazeny do PROVOD trailového poháru. Honzu Adamce jsem kontaktoval mailem, ale zatím nemám vyjádření, zda budou v bězích nějaké novinky. Doufám, že závody Spolku přátel běhu (s nejvyšším orgánem Radou starších) zůstanou součástí ústeckého běžeckého kalendáře i v následujících letech, tento typ běhů nepořádá nikdo jiný.

V kalendáři pevně zakotvila i Předlická kolejnička, miniběh ulicemi Předlic, který pořádá Jan Prosek pod hlavičkou Domu umění. Letos si závod užilo dvacet běžců.

K miniběhům se zařadily i běhy pořádané Vladimírem Růžičkou, který přitom patří k nejpilnějším pořadatelům. Ke svým závodům nám napsal: "Původně jsem počítal s pořádáním krosového poháru po větší část roku. Jenže zájem o účast v závodech upadá. Tedy k plánům na příští rok, v únoru - březnu chystám sérii tří závodů u Chabařovic. Běh pro Střížák pravděpodobně připadne na neděli 20. srpna. O letních prázdninách bývá termínovka méně naplněná a tak bych asi 23. nebo 30. července ještě "něco" uspořádal (u Chlumce a Jedlové hory cca 10 -12 km). Pokud jde o Běh Milana Varcholy, ten se bude konat pravděpodobně v sobotu 15. dubna, pořadatelství ale předávám Michalu Varcholovi."

Zeptal jsem se i Honzy Kostoviče z Lokomotivy Mumie, která nám v letech 2014-2016 servírovala skvělé běhy, zda nechystá nějakou jejich obnovu: "Mumie žádnou reinkarnaci určitě nechystá. Rozrůstají se rodiny a přibývají vrásky na čele z pracovního života, času je pomálu, takže určitě zatím ne. Zlatá éra Mumie byla, když jsme byli s kamarády na vysoké škole a bylo míň povinností a starostí a více času. Nicméně duch Mumie žije, jednou za rok vyrážíme i s malými mumiáčaty na společné soustředění a část z nás se potká ke konci roku na Adventním běhu, který jako jediný plánujeme držet i nadále. Ten nám dává největší smysl."

No a na Silvestra 31.12.2023 uděláme my, jako pořadatel Prima běhy, náš běh na konec roku.

Pokud chcete něco upřesnit, opravit, či se na něco doptat, pište do příspěvků pod článek. V každém případě si užívejte běhání i v roce 2023!

Doplnění článku 26.12.: V Ústí pořádá Lukáš Veselý také FKT trailovou výzvu, a to na běžeckých trasách 77 km a 30 km. FKT znamená "fastest known time" a nejde tedy o závod s hromadným startem. Krásy přírody Středohoří můžete zdolávat kdykoliv, přesné podmínky najdete na www.vrcholystredohori.cz .

Doplnění k článku 27.12.: Další závody, které jsem měl v článku zmínit jsou Telnické kecky https://www.facebook.com/telnickykecky/ a Přebor UJEP v přespolním běhu https://xcujep.wixsite.com/uskbezky/prespolak . Omlouvám se pořadatelům, tak na co jsem ještě zapomněl?

Naposledy změněno 27, pro,2022
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Leden 2023 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31