Aktuality
Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

Ústí nad Labem: Když organizujete organizátory

27, lis,2016
1672
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Čtyřicet závodů ročně a tři vypsané poháry jen v intravilánu města, další desítky v okruhu dvaceti kilometrů. To je dost organizátorů v údolí, kde se stéká Labe s Bílinou. A Ti všichni, až na malé výjimky, se rádi nechají zorganizovat, když jde o dobrou věc. Kdo si na ně troufl? Radana Kubíčková, pořadatelka Rychtářské 12°.

Právě po loňském ročníku „svého závodu“ dostala nápad uspořádat noční běh. Noc to je tma, tma ta je v zimě, v zimě je advent a k adventu patří něco klidnějšího, odpočinkového, s příchutí pomoci a pohlazení. Tento řetězec myšlenek se rychle prodral do reálného běhu, a tak se zrodil Adventní noční běh v Ústí nad Labem. Na cestu mu nesvítila žádná hvězda, ale světlo slité z čelovek účastníků.
Velcí pořadatelé jako Runczech, rozdmýchávači ústeckého běžeckého boomu z Mumie v čele s Honzou Kostovičem či pořadatelé jednotlivých závodů jako třeba Petra Fiklíková, Ti spojují své síly v této akci, loni to bylo celkem šest organizátorů, letos už jsou to téměř všichni z Ústí. Dejme ale slovo hlavní osobě.

Radano, můžete nám povědět, jak nápad vznikl?
Při loňské organizaci Rychtářské 12°km řada běžců jela na noční Grand Prix do Prahy. Napadlo nás, proč jezdit do Prahy, když můžeme udělat noční běh i v Ústí nad Labem. Navíc takový běh tu ještě nemáme. Vzhledem k vytíženému běžeckému kalendáři většiny ústeckých běžců se nabízel zimní termín, kdy je i tma vcelku brzy. Padl tedy prosinec.

Jak reagovaly ostatní subjekty, když jste je oslovila?
Všem se nápad udělat společný běh moc zamlouval. Vzájemně se známe, různě spolupracujeme a nesoupeříme. Vzhledem k adventnímu času, kdy se lidé setkávají a snad i více odpočívají, jsme od začátku věděli, že nechceme žádný profi závod, ale běžecké setkání. Tak vznikl i druhý název "Ukončení ústecké běžecké sezóny". Společně s Janou Procházkovou z Plamínku naděje jsme se domluvily, že vzhledem k adventní době uděláme běh současně benefiční. Žádné registrace, časomíry, výkony. Přednost má přátelská atmosféra, setkání běžců, kteří se v průběhu roku více či méně potkávají, přispění na dobrou věc a vyhlášení Ústeckého běžeckého poháru s Mumií.

Bude se akce pořádat pravidelně?
Rádi bychom tuto akci dělali pro ústecké běžce pravidelně. Loňský 1.ročník se moc povedl a přátelská atmosféra se nesla celým závodem.

Ustálí se do budoucna termín akce?
Konkrétní termín zatím nejspíš nebude. Chceme ale zachovat termín prosincové adventní neděle.

Počítáte s jejím rozšířením o další program?
Nepočítáme.

Jak organizátoři vybírají příjemce finanční podpory?
Příjemce finanční podpory doporučí Plamínek naděje. V loňském roce běžci finančně podpořili patnáctiletou Adélku, která vrhá koulí za TJ Nolu Teplice (sdružení handicapovaných sportovců) částkou 29.331 Kč. Letos nadaci oslovil ústecký T-club s příběhem Petra Cibulky.

Děkuji za rozhovor a těším se na startu běhu, loňská úžasná atmosféra určitě přitáhne opět velké množství lidí, stezka u řeky ožije světélky, které se budou zrcadlit v Labi jako mihotající přání a samotné Ústí, průmyslové město, ztichne a bude poslouchat našlapování běžců.

Naposledy změněno 28, lis,2016
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Září 2021 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30