Aktuality
Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

Ústecký běžecký pohár s Mumií se v roce 2017 neuskuteční

19, pro,2016
2029
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Krosová desítka s Mumií v roce 2015 (foto autor)

Když jsem obdržel mail od Honzy Kostoviče, že v následujícím roce nebude Mumie pořádat svoje závody, mým prvním pocitem bylo zklamání, zažil jsem na jejich akcích tolik krásných chvil. A určitě nejsem sám. Jako organizátor si však umím představit i to ohromné množství práce které za každým závodem stojí. Od propagace, vyjednávání s úřady, sponzory až po jednání s dodavateli a vyúčtování celé akce. Příprava závodu, pokud má mít nějakou úroveň a lidi bavit, není jednoduchá a odčerpá spoustu času. A ten organizátoři z Mumie už prostě nemají kde brát. Pevně věřím, že tento článek není epilogem UBP s Mumií, ale jen předznamenáním nadechnutí, a někdy v budoucnu se opět s nějakým jejich závodem setkáme.

V každém případě není od věci malá rekapitulace působení tohoto spolku na ústecké běžecké scéně. Mumie, bez nejmenší nadsázky, rozběhala Ústí. Plno z Vás běhá právě díky těmto klukům a holkám, plno z Vás si jako první závod vyzkoušelo právě nějaký ten „mumijácký“.

2012

Je to skoro pět let, co se objevil první plakát na akci pořádanou Mumií. Byl příznačně černobílý, nesl nové logo spolku i běžící postavu omotanou obvazy. Zval na 1. ročník závodu na 5 km „Ústecká pětka s Mumií“, který se konal 15. dubna 2012. Vyhrál kladenský odchovanec Ondřej Čadek studující v Ústí v čase 16:51. Ženskému startovnímu poli vévodila skvělá Jana Vápeníková. Závodů se zúčastnilo 78 běžců a běžkyň, těch bylo ve startovním poli celých 41%! Nevídaný poměr, i do budoucna Mumie ukazovala, že na jejich závody míří plno žen a dívek, mimo jiné i kvůli skvělému zázemí, které ženy musí řešit mnohem více než muži. V červnu se na stezce běžela i desítka, dnes už klasickou trať vytýčili organizátoři směrem na Velké Březno s obrátkou kolem místního dolního zámku. Na trať se vydalo 79 běžců, je zajímavé dívat se na časy a porovnávat je s letoškem. Pepa Procházka třeba běžel za 37:35. Nadšení a entusiasmus organizátorů bylo vidět i na tom, že Mumie po každém závodě zpracovala statistiky závodu v přehledném grafickém listě. Kolik bylo v Ústí nad Labem celkem závodů v roce 2012? Šest!

 

2013

Pro vítězství ve druhém ročníku Ústecké pětky s Mumií si přijel Dalibor Bartoš, počet účastníků přeskočil přes stovku, bylo jich 119. Krásná a rychlá trať podél Labe ukázala ale v červnu i svou odvrácenou tvář. Řeka zaplavila cyklostezku a zázemí na svádovském hřišti, závod musel být zrušen. Do kalendáře však přibyla krosová desítka na Střižáku, běžela se 10. listopadu a účast byla sedmdesát běžců. Ani o desítku nebyli fanoušci běhu nakonec v tomto roce ochuzeni. Běžela se 28. prosince jako Předsilvestrovský běh, měla benefiční kontext, výtěžek byl věnován na opravy škod po červnových povodních. Byla tak vlastně založena tradice prosincových charitativních běhů.

2014

V tomto roce EC Lokomotiva založila svůj Ústecký běžecký pohár s Mumií. Jeho součástí bylo 5 závodů. Mezi pětkou a desítkou na stezce se běžela Desítka s Mumií kolem Milady (na premiéru přišlo 136 účastníků), o prázdninách potom Střížovický běh do vrchu s Mumií. Pohár zakončila krosová desítka přesunutá na konec října. Plakáty na akce začaly dostávat typický grafický rukopis, zatím chyběla geometrická imprese běžců. První ročník poháru měl ve vypsaných čtyřech kategoriích tyto vítěze: Petr Zuda (M49), Jarda Novák (M50), Renata Vajrychová (Z44) a Marta Kořínková (Z45). Před koncem roku, 27. prosince, se na stezce běžel benefiční běh na 5 a 10 km, výtěžek akce byl věnován Jozefu Suchému, trpícímu svalovou dystrofií. Zaběhat si a podpořit celou akci přišlo 136 lidí.

2015

K pěti svým závodům přidala Mumie v roce 2015 do bodování svého poháru i partnerský závod Rychtářská 12°, který se běžel podruhé. V celkovém hodnocení poháru vítězové v mužských kategoriích obhájili pozice (Petr Zuda, Jaroslav Novák), v ženách byly v součtu šesti závodů nejlepší Zuzka Rusínová a Marcela Vyšatová. Místo svého benefičního běhu se Mumie spojila s dalšími organizátory běhů a společně upořádali 12. prosince Adventní noční běh, s podtitulem Ukončení ústecké běžecké sezóny.

2016

Ve třetím ročníku přibyl do kalendáře UBP další partnerský závod, Trmická desítka pořádaná městem Trmice. Počet pohárových závodů se tak rozrostl na sedm. Letošek máme jistě v živé paměti, takže jen připomenu, že v mužích celkové první místo obsadil nezastavitelný Zdeněk Pinc, v těch zkušenějších pak završil pohárový hattrick Jarda Novák! Skvěle však běhal i celkově druhý v této kategorii 67letý Miroslav Glier. V ženách do 44 let nenašla přemožitelku Jarmila Halířová Sobecká, v těch nad 45 let potom pohárový triumf obhájila Marcela Vyšatová. Závěrečný běh roku, 2. Adventní benefiční běh, byl doslova zaplaven zájemci, přišlo jich 350 a vybrala se rekordní částka. Důstojná tečka za pěti lety pořádání závodů. Jenže to toho 4. prosince ještě nikdo nevěděl, že se čtvrtý ročník Ústeckého běžeckého poháru konat nebude.


Za těch pět let nás Mumie provedla z Ústí rozbíhajícího se (roku 2012 se konalo 6 závodů) do Ústí běhajícího (s téměř čtyřiceti zářezy v termínovce roku 2016). Díky!

Naposledy změněno 20, pro,2016
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Září 2021 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30