Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

Ústecká VitaSport desítka přilákala stovku běžců

Ohodnotit tuto položku
(10 hlasů)

Fotogalerie

Výsledky

Ústecká VitaSport liga začala sérii letošních závodů desítkou na cyklostezce ve Svádově. Slibované jarní počasí přilákalo na start téměř stovku běžkyň a běžců. Běželo se na obrátkové trati dlouhé 2,5 km s minimálním převýšením. Mezi muži dominoval Zdeněk Pinc (34:29, neoficiální čas – rozhovor se Zdeňkem přinášíme dále v článku), v kategorii žen zvítězila Martina Stehlíková (42:26). Většina běžců si zkoušela, jak jim to běhá po zimě, ale hlavně na trati nechyběla dobrá nálada.

Po startu se na úzké trati pořadí chvíli přesýpalo, ale vpředu běželi od začátku všichni favorité. Samotné čelo se roztrhalo po první otočce, vedl Zdeněk Pinc následovaný Ladislavem Vojtěchovským (jako loňský vítěz s číslem 1) a Petrem Zudou.  Za nimi se vytvořila tříčlenná skupinka, kterou táhl Kryštof Korejs spolu s Jaroslavem Chramostou a Jirkou Vlčkem. Na otočce byl Zdeněk ve skvělém mezičase 16:47 s asi sedmdesátimetrovým náskokem. Závodníci v popředí startovního pole vůbec nasadili svižné tempo a tak se ve druhé pětce většinou zpomalovalo. Zdeněk Pinc je mladší závodník a v dlouhodobé vytrvalosti by měli být o trošku lepší běžci, kteří běželi za ním a tak diváci v cíli netrpělivě čekali, zda se konečné pořadí nebude lišit od toho na obrátce. Ale Zdeněk běžel skvěle a tenhle závod si pohlídal! Mezi běžci, kteří teprve dobíhali svojí první pětku, se jako první objevil jeho červený dres, který proťal cílovou pásku v čase 34:29. Pořadí na druhém a třetím místě se změnilo, stříbrný byl Petr Zuda (34:49) a bronzový Ladislav Vojtěchovský (35:10). Skvělý a potěšující výkon mladých běžců potvrdil i Kryštof Korejs (ročník 1999) na čtvrtém místě (36:17).

Loňská vítězka Zuzka Rusínová fandila u trati a dala tak prostor dalším běžkyním. Žádná z nich se tentokrát nepřiblížila elitní hranici 40 minut, ale i tak jsme viděli kvalitní výkony. Vítězka Martina Stehlíková měla pětku za 20:29, ale stejně jako nejlepší muži i ona ve druhém kole zvolnila. Bylo to i tím, že ji nikdo z dalších žen nepronásledoval a tak si mohla cílovou rovinku vychutnat s dětským doprovodem. Moje stopky změřily čas 42:26. Druhá byla Jana Fílová a její čas 43:44 znamenal vítězství v kategorii 40+. Jako celkově třetí žena doběhla Olga Kantová (44:46).

VitaSport liga pokračuje již 19. března závodem na 15 km.

Rozhovor s vítězným Zdeňkem Pincem.

Zdeňku, ode mě velká gratulace. Čas 34:29, jsi s ním spokojený?

Ano, spokojenost.

Je to Tvůj osobák na desítku?

Na desítku jako takovou ano, ale když jsem běžel čtvrtmaraton v Litoměřicích, tak jsem měl deset kilometrů za 34:15.

Dával sis pozor po těch zkušenostech ze Střižáku, kde vždycky ke konci docházely síly, aby se něco podobného nestalo i dnes?

Zezačátku jsem si pozor dával, ale na těch dvou a půl kilometrech, na otočce, jsem to předběhl a udělal si náskok, tam jsem cítil, že jsem to možná trochu přepálil, takže jsem ještě chvilku zvolnil, ale pak to bylo nadoraz, hlavně těch posledních 2,5 km.

Ta druhá pětka byla skoro o minutu pomalejší než ta první, ale zpomalili i soupeři, měl jsi někdy obavu, že se k Tobě dorazí?

No měl. Když jsem se tady otáčel na těch pěti kilometrech, už jsem hodně koukal za sebe a hlídal si soupeře. Tam byla ta obava asi největší.

Zeptám se i naopak, kdy jsi věděl, že už vyhraješ?

Prakticky až kousek před cílem, kontroloval jsem si stále soupeře za sebou.

Jaké další závody Tě čekají?

19. března v rámci seriálu Král Středohoří poběžím běh na Boreč, je to necelých sedm kilometrů.

Takže na Boreč, ne sem na patnáctku.

Když jsem viděl, že se to termínově kryje, zvažoval jsem, že bych běžel obojí, ale to by asi nebylo dobře. A protože jezdím i na kole a součástí Krále Středohoří jsou i cyklistické závody, pojedu tam.

Díky za rozhovor a těšíme se, až Tě zase uvidíme na závodech v Ústí.