Trmická desítka s nižší účastí, pro vítězství si přijeli Saji Abdelkabir a Ivana Sekyrová

26, srp,2017
2138
(2 hlasů)

Výsledky

Každý rok je běžecká termínovka bohatší, sportovci samotní vyhledávají v poslední době zážitkové nebo více adrenalinové závody. Na tento trend doplácejí nižší účastí tradiční běžecké podniky, což se nevyhnulo ani tak kvalitně a poctivě připravené Trmické desítce. Letos běželo 10 km závod 135 běžců, před rokem jich bylo 161, v roce 2015 165 a v roce 2014 dokonce 178. Ještě větší propad je v kvalitě startovního pole, běžců s výkonem pod 40 minut bylo letos 12, vloni 27!

Počasí bylo přitom o trochu milosrdnější, ale i tak se teplota skoro dotýkala třicítky. Pro vítězství si přijel marocký běžec žíjící v ČR Saji Abdelkabir a sokolovská olympionička Ivana Sekyrová.

Závod, který s Petrem Kostovičem odmoderoval Jirka Malý, přinesl první letošní srovnání běžecké špičky Ústecka. Netuším samozřejmě, v jaké fázi přípravy běžci a běžkyně jsou a jaké si vytkli na letošek cíle, co je ale neoddiskutovatelné, to je potvrzení skvělých výkonů Petra Zudy. Ten se posunul z loňského osmého místa (36:25) na stříbrný stupínek časem 34:21! Zeptal jsem se ho po závodě, zda se otáčel za sebe, jak má daleko pronásledovatele: "Ani jednou," usmíval se. Od jara pozoruji drobné změny v jeho běžeckém stylu, především v odrazu, ze kterého jde energie o něco vyváženěji dopředu vzhůru a ne již tolik vertikálně. Ať je to čím je to, Petrovi to prostě běhá. Za sebou nechal i Pepu Procházku, který se loni připravoval na souboj se Zdeňkem Pincem a Trmická byla jedním z jeho vrcholů sezóny. Letos si pro bronz doběhl v čase 35:01, 23 vteřin před Martinem Roubíčkem. Na pátém a šestém místě doběhli kousek za sebou Honza Novotný a Láďa Vojtěchovský, jehož noha byla již v pořádku.

V ženách si za již zmiňovanou Ivanou Sekyrovou doběhla pro druhé místo Kateřina Kratochvílová (ASK Elna Počerady, 38:50) a třetí byla Zuzka Rusínová (39:36). Jarmila Sobecká, loňská vítězka, letos na startu chyběla.

V závodě štafet na 2x5 km si vítězství odvezla dvojice Slezák - Eliáš, na druhém místě byla věkově nesourodá smíšená dvojice Růžička - Hrušková, o dvacet vteřin později doběhla dvojice Ouzký - Ouzká.

4. ročník Trmické desítky je za námi, poděkujme Petrovi Kostovičovi a dalším pořadatelům za pěkný závod. Uvidíme, jestli nám připraví na příští rok nějaké novinky, které by přesvědčily více běžců, že stojí za to do Trmic přijet.