Trať na Suchou byla rozmočená, popralo se s ní 33 běžců

Výsledky celkem

Výsledky kategorie

Diplomy (s fotkou běžce) - kliknutím na startovní číslo

Fotogalerie IFotogalerie II

Pokud lze Ústí nad Labem charakterizovat jako město, kde se šedivá patina průmyslového sídla se sociálními problémy střetává se svěží zelenou nádherou Českého středohoří, pak další závod Ústeckého krosového poháru tento kontrast přijal za své. U stavitele tratí, Vládi Růžičky, jsme na něco podobného zvyklí, jen si vzpomeňte na proběhnutí úžínským brownfieldem v rámci Jedlovky. Tentokrát byla prezentace přímo pod dálnicí D8 u obce Stadice, start pár metrů od této významné liniové stavby, aby následně trasa vyvedla běžce na krásné louky a lesy kolem obce Suchá. Jejich půvab neutrpěl ani dešti v minulých dnech, jen to napomohlo důvěrnějšímu kontaktu s běžci, bláta bylo místy opravdu dost. Trať byla složená ze dvou okruhů, nejprve se běžel malý, pak velký, a na závěr opět ten malý. Diváci tak viděli probíhat běžce hned třikrát.

Ústecký krosový pohár je výjimečný v tom, že vedle závodů s pevně danou tratí, obsahuje i několik takových, které můžeme označit za jednorázové. Ten dnešní patřil mezi ně, za rok už ho v poháru nenajdete. Je to velmi zajímavý koncept, kterému se většina organizátorů brání, stabilní trasa má svoje výhody - organizace se každý rok brousí a zdokonaluje, běžci se naučí na závod jezdit, mají jasno o zázemí, nezabloudí. Jednorázovky jsou ale větší dobrodružství a kdo se jich nebojí, bývá často odměněn trasou, která ho překvapí. Ta dnešní překvapila rozhodně téměř všechny, byl to náročný kros s převýšením 300 metrů, což nemají ani všechny závody v Českém poháru běhů do vrchu.

Ve startovce se u jmen objevovaly nejen oddíly atletické, ale cestu na závod našli i ústečtí veslaři. To, že šachisté jen nevysedávají za stolky, ale občas si hlavu provětrají, nám ukázali další dva účastníci, jeden k nám přijel až z Jablonce. Několik pravidelných účastníků bylo na dovolené, a tak ve výsledkové listině budete marně hledat jména Zuda, Hruška, Svoboda... Všichni účastníci se s trasou poprali a mohli být spokojení. Svojí suverenitu ukázal Zdeněk Pinc, který tuto členitou, 11,2 km dlouhou trasu uběhl osamocen za 43:57,2. Tento čas vzbudil při vyhlášení uznalý potlesk, vždyť druhý Jirka Vlček ztratil čtyři a půl minuty a pod hodinu se nedostala ani polovina běžců.

Zdeňka Pince na stupně vítězů v kategorii nejmladších mužů doprovodil Tomáš Szabo a Lukáš Eliáš. Jirka Vlček zvítězil v kategorii muži 40-49 let, za ním byl další povrlský borec Vladimír Slezák, třetí byl Jan Lorinc. Mezi veterány nad padesát let ukázal dobrou znalost trati (a samozřejmě i výbornou výkonnost) Vladimír Růžička, skvělých 51:03,6 stačilo na celkové páté místo! Bednu si užili i tradiční účastníci UKP Jarda Novák z Brné a Pavel Vorlík, domácí stadický běžec. V ženách skvěle zaběhla Jarmila Sobecká, jejích 55:05,3 znamenalo mimo jasného vítězství v kategorii Ženy do 40 let i celkové 8. místo! Druhá doběhla Jana Nováková, takže do Brné putují dnes dvě stříbra, bronz pak veze na Kamýk Jitka Martinová. V ženách 40+ zvítězila ústecká Jiřina Pecková před Lenkou Pavlovskou (Veslaři UL) o necelé dvě minuty. Třetí byla Kamila Kantová z Krupky.

Vítězný Zdeněk Pinc nastupuje po prázdninách do prvního semestru na UJEP, tak ho snad budeme vídat stejně pravidelně jako letos na ústeckých závodech. Rozhodně se chystá na Trmickou desítku 27. srpna. Nezapomeňte na ni ani Vy, je součástí Ústeckého běžeckého poháru s Mumií, stejně jako Rychtářská 12°, která načne 3. září běžecký podzim. Ústecký krosový pohár bude pokračovat 18. září svým osmým letošním závodem, historicky nejstarším, Během pro Střižák.