Na Miladu se sjelo několik skvělých běžců a běžkyň, v této konkurenci nedotáhl nikdo z místních své snažení až na nejvyšší stupínek, ale to jen svědčí o kvalitě startovního pole. Na pětce zůstal Petr Zuda jen čtyři vteřiny za Janem Hockem z pražské Dukly. I když toho bychom měli brát také skoro jako místního, atleticky vyrostl v Lovosicích. "Tam jsem s ním běžel," vyprávěl Petr po závodě: "Je strašně rychlý, půlku má za 1:56, jinak by ho nevzali do Dukly, tam ořezávátka neberou." Dodám i Honzův nejlepší čas na kilometr, 2:32, zaběhl ho loni v srpnu. Petr běžel co to dalo, a dalo to na druhé místo, před Janem Karkem a Janem Žaloudkem. Další borci měli již větší odstup. V ženách vytvořily silnou trojici dvě teprve osmnáctileté běžkyně, turnovská Jana Pekařová a Alena Tylšová, spolu se zkušenější Evou Slavíkovou z Bíliny, která se v celkovém pořadí vklínila mezi ně.
Desítka proběhla v režii jihočecha Jiřího Csirika (Písek, Prachatice). Pro běžecké fandy ne neznámé jméno, Jirka umí půlmaraton pod 1:10. Vloni u nás měl ten ústecký za 1:13. Ještě na šestém kilometru se za ním držel Jan Kreisinger, který ale nakonec nasazenému tempu nestačil a v cíli ztratil více než třičtvrtě minutu (34:07 resp. 34:55). Pravda je, že ho zezadu nikdo nepopoháněl, další dvojice Marcela Joglová a Jan Rada ztrácela na již zmiňovaném šestém kilometru minutu a půl. Marcela Joglová, česká reprezentantka, účastnice např. loňského MS v katarském Doha a čerstvá Mistryně ČR v půlmaratonu (1:13:46), nakonec doběhla celkově třetí v čase 36:56, Jan Rada zaostal o necelou půlminutu, vyhrál však mezi "padesátníky" před dalším skvělým běžcem z této věkové kategorie Pavlem Tallem. Stupně vítězů v ženách doplnila Janka Jakubíčková z Olympu a Klára Mirvaldová (Brno).
Startovní listinu půlmaratonu prosvětlila Radka Churáňová, ultravytrvalkyně světové extratřídy. Ale postupně, na oficiálních MČR pořádaných atletickým svazem má celkem 13 medailí, které posbírala mezi roky 2003 - 2016, z toho čtyři zlaté. Tři v maratónu a jednu na poloviční trati. Doslova bombou však byl její výkon na 100 km na MČR v roce 2018, kde porazila všechny muže včetně nejlepšího českého ultravytrvalce Radka Brunnera. S ním jako trenérem (a motivátorem) v zádech zaběhla pak vloni na 24-hodinovce 251,5 km! Pátý nejlepší ženský výkon všech dob. A dnes na Miladě jasné prvenství. S úsměvem za necelých 1:29. Za ní se přetahovaly Ivana Vávrů z Chomutova s domácí Jarmilou Sobeckou. Na osmém kilometru ztrácela "Jamajka" dvacet vteřin. Ale nakonec si ve vedru lépe rozvrhla síly. "Předběhla jsem ji až někde kolem třináctého kilometru," svěřovala se po závodě. Doběhla v čase 1:36:29. Mezi muži systémem start cíl proběhl trať David Vaš (1:15:45) před Michalem Vokrouhlíkem a Zbyňkem Kudrnou. Pouze tito běžci se dostali pod 1:20. Čtvrtý Stanislav Holub doběhl v čase 1:23:41 a další muži v pořadí začali protínat cíl téměř po osmi minutách za ním. Obtížnost závodu ukazuje i medián časů mezi půlmaratonci, rovné dvě hodiny.
K těmto závodům jako doprovodné proběhly i rodinný běh a žákovské běhy na 500 m a 1 km. Zde nám Tomáš Netík ze Slavoje Terezín ukázal, že běhá stejně dobře jako jezdí na kole a Štěpánka Skokanová z Roudnice zase, že se nebojí ani velkého startovního pole. Těch talentů a nadějí však běželo mnohem více a potěšilo náš, že si skvěle vedly i ty naše ústecké.
Hezký pocit ze závodu, kde jsem si nevšiml žádných organizačních nedostatků, mi však při odchodu trochu načechral pohled na louku plnou odpadků, ne od běžců, ale dále od trati, na louce od teplárny, kde se předtím opalovalo plno lidí. Každý se k přírodě na Miladě chováme holt jinak, ale běžci si určitě váží toho, že mají kousek od města takový terén ke své oblíbené zábavě. Stejně tak je dobře, že závod velikosti Milada Runu v Ústí existuje a vhodně vyplňuje prostor mezi těmi malými a naopak megazávody.