Pro vítězství si na 2HRADY přijel Jáchym Kovář z Dukly Praha, v ženách doběhla Adéla Stránská před Táňou Metelkovou

Dětský závod do 4 let - kategorie

Ty dva hrady už dávno nerozděluje rivalita, společně dřímají na předkrkonošském hřebenu. A takováhle rána milují, ne každý rok umí svatováclavské léto vykouzlit tak jemný přechod mezi nocí a dnem.

Jasná Venuše v roli Jitřenky dohlížela na to, jak odcházející noc klade na lístky trávy rosu. Její záře slábla na podkladu téměř neznatelně modrajícího nebe, na které se chystalo slunce, ne dravě a bezohledně, ale téměř nesměle, aby něco nepokazilo. První paprsky odhalily nad voňavými loukami tichou mlhu, která pomalu ulehala zpět na zem. Nepamatuji zdaleka tolik co naše dva hrady, o to vzácnější jsou pro mě takovéhle obrázky. A nejúžasnější na tom bylo, že mi nikdo necpal, kolik to už má shlédnutí. Z mlhy se začali vynořovat první houbaři, dnes nebudou v lesích mezi hrady jen oni, prohánět se tu budou po roce zase běžci, účastníci závodu 2HRADY.

V Bradlecké Lhotě letos startoval sedmý ročník závodu 2HRADY dlouhého 7,2 km. Vede přes Bradlec dolů Syřenovem a pak nahoru na Kumburk. V historii závodu pouze Jan Havlíček dokázal obhájit prvenství, dvě vítězství má na kontě i Táňa Metelková. Oba byli na startu i letos a znovu obsadili přední místa. Mezi stovkou účastníků v mužích vyhrál Jáchym Kovář (28:04), který se od začátku vzdaloval soupeřům, náskok měl už na Bradleci. "Běžel jsem si svoje, když jsem poodběhl, chtěl jsem náskok trochu zvětšit, abych neměl ke konci problémy," říkal v pozávodním rozhovoru. Ty nakonec neměl, druhý Ondřej Fejfar (28:36), obhájce prvenství z loňska, se spíše díval za sebe: "Pořád jsem čekal, že se trochu rozběhnu, nakonec se to trochu zlepšilo." Na Bradleci ještě nebyl mezi prvními třemi. Do konce závodu ho pronásledoval Jan Havlíček (28:45), celkově třetí muž v pořadí. Elitní půlhodinový čas zdolali ještě Martin a Radim Berkovi (29:16 resp. 29:45).

Mezi ženami roli favoritky potvrdila Adéla Stránská (32:15), která po skvělém výkonu doběhla celkově osmá. Moderátor se jí po závodě nemohl nezeptat, zda si nemyslela na traťový rekord. "Chybělo docela dost, Táňa tady zaběhla skvělý čas, budu se muset snažit," odpovídala s úsměvem. Výkon Táni Metelkové z roku 2013 má hodnotu 31:40. Dnes tato závodnice TJ Sokol Hradce Králové zaběhla čas 33:20, což mimo jasného vítězství v kategorii znamenalo i celkové druhé místo. Třetí mezi ženami byla Aneta Khýrová.

Zatímco dospěláci stupali vzhůru ku hradům, děti si zazávodily v místě startu. Na trati 1.500 metrů zvítězil mezi dvanáctiletými Jáchym Krabec a Karolína Drbohlavová, mezi devítiletými Matěj Hron a Anna Drbohlavová. Pochvalu ale zaslouží určitě všichni, stejně jako ti ještě menší na nejkratších tratích. I jejich kompletní výsledky si můžete prohlédnout v odkazech nad článkem.

Mezi startujícími v hlavním závodě bylo více než 10% běžců v juniorském věku, což je jistě potěšující. Celým dnem, který pro vás připravil TJ Sokol Bradlecká Lhota ve spolupráci s SDH Bradlecká Lhota a Syřenov, provázel moderátor David Cihlář.