Podzimní Malá Dubická s obrovskou účastí, na kratší trati zvítězil Fišer, v hlavním závodě utrhl Pinc druhého Procházku kilometr před cílem

16, říj,2016
6162
(13 hlasů)

Výsledky:

Celkové 2,5 km   Celkové 7 km

Kategorie 2,5 km   Kategorie 7 km

Organizátoři Malé Dubické tušili obrovský zájem, vždyť předběžné přihlášky jim zaslalo přes dvě stovky zájemců. Na start se nakonec postavilo 98 běžců na 2,5 km a 151 na sedmikilometrovou trať! Když k tomu připočteme i děti, které si zaběhly nesoutěžní běh na 1 km, dostaneme se přes tři sta aktivních běžců. Vzhledem k posledním dnům bylo poměrně teplo, přes 15°C, nepršelo, a tak si všichni Malou Dubickou mohli na plno užít. Závodem provázel komentátor David Cihlář. Patnáct minut před jedenáctou zaplnily prostor startu děti, které se vydaly na kilometrovou trať po vesnici, směrem ke kostelíku a přes parkoviště zpět. Všem se na krku po doběhu houpala medaile, se kterou pak koukaly na své starší běžecké vzory.

V jedenáct podupávalo před startovní čárou u dubické hospody, která poskytla běhu zázemí, již zmiňovaných 249 běžkyň a běžců. Trať všechny zavedla jižně od obce, kde se provaz běžců rozpletl na dvě vlákna. Kratší trasa odbočila vpravo a vracela se obloukem do vesnice, sedmička vedla vlevo do kopce a dál po loukách. Na dvou a půl kilometrech výborně ukázali především mladí běžci svoji rychlost. Skvěle běžel Martin Fišer (roč. 2000), mílař ústeckého AC, který trať zvládl pod deset minut a na druhého v pořadí naběhl téměř minutu. Martina znám od mladších žáků, udržuje si dlouhodobě výbornou výkonnost. Mezi dívkami zvítězila skvělá Sabina Hrušková (roč. 2002). I ona měla ohromný náskok na své pronásledovatelky. V kategoriích 18+ brali zlato Renata Škvorová a Tomáš Popek.

Zatímco do cíle dobíhali další a další běžci na 2,5 kilometrové trati, v hlavním závodě se ti nejlepší dostali na sever od Dubic, kde se rozhodovalo o celkovém vítězi. Dva největší favorité, Zdeněk Pinc a Josef Procházka, běželi od začátku spolu, brzo pouze ve dvojici. Zdeněk se několikrát pokusil nastoupit, ale Pepa ho vždy dotáhl. "Překvapil mě, jak výborně běžel seběhy, hodně na nich zapracoval", říkal v cíli o svém soupeři. Zdeněk je prý trénuje na Lovoši, tedy spíše z Lovoše. Asi kilometr před cílem, kde byl prudký sešup dolů následovaný ostrou pravou zatáčkou s táhlejším stoupáním se Zdeněk definitivně od svého pronásledovatele odpoutal a běžel si pro vítězství. Josef Procházka si vychutnal doběh pro stříbro, třetí byl Petr Zuda. Petra jsem potkal na trase, když se vyklusával, byl ochoten zpomalit a chvilku běžel se mnou, dozvěděl jsem se tak, jak závod dopadl. Petr byl hlavně spokojen s tím, že se mu neozývají bolavá místa. Čtvrtý proběhl cílem Jirka Vlček, který si před cílem spokojeně plácnul s několika diváky. Za těmito čtyřmi běžci byla skoro dvouminutová mezera, kterou uťal třetí v kategorii "Muži A" Rostislav Štefánek. Celkem devět borců se vešlo pod půl hodiny. Poslední z nich Luboš Malý (29:48), byl od medaile 16 vteřin, přesně tolik ho dělilo od Vladimíra Slezáka z Povrlů. Luboš lehce zalitoval porušené životosprávy v předvečer závodu, ale i tak je jeho výkon výborný. "Bylo tam na mě hodně silnice, jinak super", říkal mi po závodě.

Diváci nemuseli dlouho čekat na nejrychlejší ženu, na celkovém třináctém místě doběhla Jarmila Sobecká (USK Provod) v čase 30:58, druhá Kateřina Ježková zaostala o 18 vteřin, třetí byla Olga Kantová. Takové bylo celkové pořadí žen, i kategorie "Ženy A". Kategorii zkušenějších žen do cíle přivedla svádovská Veronika Vágnerová před Martou Kořínkovou a Kamilou Barnetovou.

Vyhlášení začalo ve 12:40 a většina účastníků ho absolvovala s výbornou gulášovou polévkou v žaludku. Po vyhlášení dostala slovo Petra Fiklíková, hlavní organizátorka. Po obrovském zájmu o svůj podzimní závod bude možná uvažovat, zda to dnes byla skutečně avizovaná derniéra. Ale na tyto úvahy bude dost času u kamen, až kopce kolem Dubic přikryje sníh. I když už je 16. října, v kalendáři ústeckých běhů najdete ještě čtyři běhy v tomto měsíci. Příští víkend to bude Krosová desítka s Mumií, za dva týdny pak Běh pro mozek na stezce ve Svádově. Mezitím ještě přebor UJEP a Předlická kolejnička. Ústeckou termínovku najdete zde.