"Střížovický vrch je na celorepublikové mapě plantoeroze, která vznikla z grantu za podpory EU, označen tmavě fialově, tedy jako místo, kde tento jev probíhá nejintenzivněji, na Střížák chodí stovky běžců denně a odtahají odtud tuny zeminy, vážně hrozí celkové snížení vrchu, jak potvrzuje i poslední nivelační měření," varuje dále ing. Sešlapal. "Pokud tento problém nezačneme brát vážně, ocitneme se brzo na skalním podkladu," dodává ještě chmurně: "Nemusím asi zdůrazňovat, že to by byl terén jen pro skalní příznivce běhu. Jediným skutečně efektivním opatřením je výrazné omezení běhu v celé naší společnosti."
Musíme dát výzkumům za pravdu, v Ústí je skutečně tento patologický jev značně rozšířen, v některých oblastech běhají dokonce celé rodiny! Blýská se však na lepší časy, nově vzniklý úřad má prostřednictvím svých krajských pracovišť působit přímo na nejohroženějších místech. "Samotný zákaz nic nezmůže, lidi jsou nepoučitelní," říká vedoucí úřadu Jasmína Chytroušková: "Musíme začít s osvětou už ve školách, děti jsou nejohroženější skupinou, chtějí si prostě připadat dospěle, tak začnou běhat, o následcích, které to bude mít pro ně i jejich okolí nepřemýšlí. Tohoto návyku se obtížně zbavují, je známo mnoho případů, kdy lidé neběhali již třeba rok, ale nakonec se k tomu vrátili." Chystá se i příslušná legislativa, její součástí je regulace běhu na veřejnosti a odstrašující obrázky běžců z maratónů, které budou povinně u každých bot. "Centrální registr běžců by měl být spuštěn od ledna 2018," doplňuje našemu listu informace doc. Chytroušková.
Vraťme se však na Střížák, nechceme z něj přece odnést veškerou zeminu do města. Nejohroženější je kilometrový okruh na samém vrcholu v lesíku u vysílače. Zde je frekvence běžců zvláště v letních měsících až 3 běžci/sec. Pořádat zde běžecké závody je krajně nezodpovědné, přesto se zde ve čtvrtek 29.6. 2017 běží další závod Ústeckého krosového poháru. Na názor jsme se zeptali i Františka Hrombáce z příslušného protierozního bezpečnostního útvaru "Aktivity ÚKP pečlivě monitorujeme, stejné to bude i ve čtvrtek. Zatím však nemám informace, že bychom přímo na místě zasahovali a museli běžce rozehnat."
Jak jsem předeslal, rozhodli se redaktoři PB prozkoumat plantoerozi i v jiných oblastech nejen naší republiky. Miroslav Vlach zamířil do centrálního masivu Krkonoš a potvrdil mi telegramem, že i zde je to vážný problém. Nezapomněl samozřejmě sledovat i počínání běžců a telegram obsahoval následující zprávu:
"Jedenáct let jezdím na dovolenou do Janských Lázní. V loňském roce jsem závod Sněžka Sherpa Cup viděl na vlastní oči, letos jsem přijel o den později a vyptával se pouze náhodných diváků na vítěze. Byl to už 6. ročník, na startu u lanovky v Peci pod Sněžkou bylo 33 borců, z toho 9 žen. Trasu dlouhou 6,4 km s převýšením 754 m vyběhl nejrychleji Petr Mazel z Poličky. Na zádech nesl balík balené vody o váze 40 kg. Jeho čas 78 minut sice nebyl rekordní, ale stejně si vysloužil potlesk diváků.. Ženy nesly poloviční zátěž. Vyhrála Iva Dolečková. Pouze pět soutěžících neslo náklad o váze 60 kg. Vyhrál řidič kamionu Zděněk Pácha z Bašky u Frýdku - Místku. Do cíle v Poštovně vynesli soutěžící 1240 kg balené vody a objímali jeden druhého. Ten pocit štěstí přeci znáte všichni, když běháte pro druhé."
Telegram jsem samozřejmě předal příslušnému úřadu.