Aktuality
Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

Pinc a Sobecká kralují ústeckým běhům v roce 2016, nadvládu potvrdili i na Krosové desítce s Mumií na Střížáku

23, říj,2016
1907
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Výsledky online    Fotogalerie

Muži do 49 let     Muži nad 50 let

Ženy do 44 let    Ženy nad 45 let

Když jsem se ve středu večer na tento závod přihlašoval, těšil jsem se na ty tři známá kola na Střížáku zpestřená výběhem po louce k lesíku. Ale letos mě Střížák nechtěl, když jsem ve čtvrtek v sedm ráno ještě za tmy odstartoval výběh, podstrčil mi pod listím kořen, to jsem odnesl jen odřeninami. V dalším kole tedy přidal ještě jeden a byla z toho ukázkově zvrtlá noha. V ten moment bylo jasné, že se v neděli závod bude muset obejít beze mne. Takže jsem se dnes vydal na ústecký vrch jako divák a amatérský fotograf. V pošmourném říjnovém dni jsem pomalu stoupal vzhůru a každým výškovým metrem rostlo v okolí předstartovní napětí. Všude bylo samozřejmě plno známých z ústeckých běhů a zaznamenal jsem i Jardu Chramostu, který si k nám zajel už na Rychtářskou. Obě ručičky na hodinách se sunuly ke dvanáctce a když se ta malá schovala pod tu větší, ozval se zvuk, po kterém se všichni běžci dali do pohybu.

Blátíčko, teplota těsně pod deset stupňů, stromy zbarvené podzimem, štěkot psů ze cvičiště a výhledy na Ústí, které se koupalo v mlhavém oparu, to vše běžce na trati provázelo. A pak také samozřejmě pořadatelé z Mumie, kteří stejně jako v předešlých letech postavili startovní bránu na louce pod cestou z hospůdky. Okruh na kopci se při tomto závodě běží ve směru hodinových ručiček, a to třikrát. Těm nejlepším trvalo kolečko méně než dvanáct minut. Na trať se vydalo 86 běžců, loni to bylo 113. Brzo se všichni roztáhli po celé délce okruhu. 

V prvním kole se běželo velmi ostře. V krosových závodech se výkony v jednotlivých letech porovnávají velmi těžce, ale letos to bylo určitě složitější, pokud tak soudíme podle nejlepšího zaběhnutého kola. V roce 2015 dala vedoucí trojice první kolo za 11:06, letos vítězný Zdeněk Pinc běžel úvodní okruh za 11:33. Jen šest vteřin za ním vbíhal do druhého okruhu Petr Zuda, jeho běžecký projev vypadal velmi dobře, a rozhodně nevypadal, že by se smířil jen s tím, že do konce závodu bude koukat Zdeňkovi na záda. Možná myslel na loňský ročník, kde během závodu všechny předběhl a zvítězil. Za touto dvojicí běžel Jirka Vlček a s odstupem asi deseti vteřin šestičlenná skupinka, ve které nechyběl Jarda Chramosta, Kryštof Korejs nebo Robin Bučo. Ve druhém kole Zdeněk Pinc navýšil svůj náskok, naopak Jirka Vlček o ten svůj přišel a do posledního kola vbíhala dvojice Vlček - Chramosta pospolu. Pořadí si kluci vyměnili na druhé straně kopce, při výběhu k vysílači. O celkovém třetím místě se pak definitivně rozhodlo v "bambuli" za rybníkem, kde skvěle tempově disponovaný Chramosta definitivně zlomil Vlčkův odpor. V tu chvíli už byl Zdeněk Pinc na rovince k cíli a běžel si pro vítězství, svůj čas meziročně zlepšil o 90 vteřin. Půlminutku za ním se přihnal Petr Zuda a zhruba minutu po něm již zmiňovaní Chramosta s Vlčkem. Po těchto dvou zkušených matadorech se dostali ke slovu naopak běžečtí mladíci, pátý doběhl Kryštof Korejs (roč. 1999) a čtyři vteřiny za ním Robin Bučo (roč. 1996). Oba sprintovali nejen mezi sebou, ale nechtěli se nechat předběhnout nakonec sedmým Michalem Glierem. Ten si skvěle rozvrhl síly a na Robinovo šesté místo ztrácel nakonec jen tři vteřinky. Stejně dobře odhadl optimální tempo i Miroslav Svoboda, který se sunul pořadím na konečné desáté místo. Mezi ně se ještě vešli Tomáš Szabo a Zdeněk Rež, kteří neudrželi tempo skupinky bojující o páté misto.

V závodě žen po startu vypálila Renata Vajrychová a na zádech si vezla Jarmilu Sobeckou. Ze třetího místa je jistila Blanka Vajrychová. Pořadí vedoucích závodnic se během prvního kola změnilo, v jeho závěru však mezi nimi byl stále minimální rozdíl. Malý náskok si Jarmila vytvořila na panelech na začátku druhého kola a do jeho cíle narostl na devět vteřin. "Pořád jsem se po Renatě ohlížela, viděla jsem ji kousek za sebou", říkala mi po závodě. Svým tempem ale nepřipustila, aby ji Renata začala dotahovat a v cíli z toho bylo první místo s náskokem 24 vteřin. "Běhám tady ráda. Vůbec Střížák, Erbenka a Milada, to jsou moje nejoblíbenější trasy", svěřila se mi po závodě, když se už vyklusávala. Za Jarmilou a Renatou proběhla cílem na třetím místě Blanka Vajrychová. Za atletkami z USK Provod a AK Bílina doběhla Veronika Vágnerová v porovnatelném výkonu jako vloni. Zhruba mezi 48. a 50. minutou proběhlo cílem sedm žen, mezi nimi například i vítězka kategorie 45+ Marcela Vyšatová, nebo desátá Jiřina Pecková, která měla dost sil i na cílový úsměv pro fotografy.

S omluvou orgánizatorům i běžcům jsem tentokráte nevyčkal na vyhlášení a tombolu, takže Vás odkáži na tyto fotografie pořadatele. Po závěrečném závodě poháru musí organizátoři nasčítat body, ale to důležité je jasné již nyní. Pokud se dobře dívám, tak vítězové Ústeckého běžeckého poháru s Mumií pro rok 2016 podle kategorií se jmenují Zdeněk Pinc, Jaroslav Novák, Renata Vajrychová a Marcela Vyšatová. Děkuji za všechny spokojené ústecké běžce sdružení EC Lokomotiva Mumie za organizaci letošního ročníku poháru. Byl jsem na všech závodech a velmi se mi líbil. Nezapomínejme, že právě Mumie stála u zrodu ústeckého běžeckého boomu!

Příští sobotu si můžete na svádovské cyklostezce vyzkoušet pětku v rámci Běhu pro Mozek, charitativního běhu pořádaného společností Ictus Help, která se zabývá prevencí mozkové mrtvice. Pokud už jste zahájili zimní přípravné období a rychlá pětka není pro Vás, nebo pokud nechcete ze svého rozpočtu uvolnit 250 Kč na startovné, přijďte akci podpořit svojí účastí a proběhnout se s Ondrou Fejfarem, popřípadě v rámci běžeckého workshopu s ním probrat věci týkající se běžeckého stylu, přípravy před závodem atd. Přesný rozpis akce najdete zde.

 

 

 

 

 

Naposledy změněno 23, říj,2016
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Září 2021 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30