Na Rychtářské 12° běželi Zuda a Rusínová vlastní závod

Celkové 12 km   Kategorie 12 km

Celkové štafety   Rozpis úseků štafety

Rodinný závod

Junioři 2 km celkem   Junioři 2 km kategorie

Čtvrtý ročník Rychtářské 12° proběhl za příjemného běžeckého počasí, mraky si nechaly vodu až na odpoledne. Možná právě obavy z deštivého počasí způsobily, že i když byl závod vyprodaný, nedorazilo na něj relativně dost účastníků, přestože měli uhrazené startovné. Je to škoda, protože na mnoho dalších zájemců se nedostalo.

Na trať hlavního závodu tak nakonec vyrazilo 138 jednotlivců a 32 štafet. Ještě před nimi v 10:30 vystartoval rodinný závod, kde se počítal čas nejmladšího účastníka. Vepředu se opravdu závodilo, ale do cíle doťapkaly i tři holčičky narozené teprve vloni. Když se k bráně blížila poslední Julinka vysloužila si takový potlesk, až ji polekal. Asi to pro ni byl první na běžeckých závodech.

V 11:00 se na start postavilo 52 žáků a žákyň do 15 let. Startovní pole po dvou kilometrech přivedl do cíle Petr Synáček (USK Provod) v čase 7:14,8. Svoje kategorie dále vyhráli Mikuláš Kobližek, Barbora Synáčková a Maya Losová. Skvěle ale běželi všichni, bojovali až na cílovou pásku tak urputně, že hned čtyři doběhy označila časomíra symbolem F a o pořadí tak musela rozhodovat až cílová kamera, takže se vyvěšení finálních výsledků trochu zdrželo.

Zatímco se školáci vydýchávali, ke startu se už řadili běžci na hlavní závod. Vzhledem k tomu, že do Brné nedorazil Jirka Čivrný, pro kterého schovávali pořadatelé číslo 3, byl jasným favoritem Petr Zuda s číslem 2 a Zuzka Rusínová se čtyřkou. Startovní číslo jedna nemohlo čekat na nikoho jiného než na nejstaršího účastníka, devadesátiletého (!) Josefa Soukupa.

Teoretické předpoklady se vyplnily a Petr se Zuzanou neměli rovnoceného soupeře: "Je to škoda, běžet takhle sám...," říkal mi Petr po závodě. To Zuzka měla kolem sebe aspoň mužské účastníky, ale ani těch moc nestíhalo, lepších jich bylo jen šest. Petr Zuda časem 40:41 zaběhl druhý nejrychlejší čas v historii Rychtářské 12°, rychlejší byl pouze Zdeněk Pinc (traťový rekord 40:01 z loňského roku). O tom, jak se Petr zlepšuje píši téměř po každém závodě, dnes uvádím jen jeho statistiky z minulých ročníků Rychtářské 12°: 2014 - 44:59; 2015 - 42:02; 2016 - 42:30; 2017 - 40:41. Zuzana Rusínová zaostala za svým ženským traťovým rekordem z roku 2015 o jednu a třičtvrtě minuty. Na druhém místě se mezi muži umístil Josef Unger, třetí byl Kryštof Vilk. V ženské kategorii byla druhá Zuzana Vítková z Mostu, u ročníku narození má napsáno 1962, skvělý výkon! Ten předvedla i třetí Lenka Bucharová, která také spadá do "masters" kategorií.

Ve štafetách zvítězila povrlská dvojice registrovaná na Martina Horkuliče před bratry Vlachovými. Časy obou úseků si můžete prohlédnout ve výsledcích, předávka na 6 km nad kempem byla měřena ručně.

Moderátor David Cihlář, který provázel sobotním běžeckým dnem v Cyklokempu Loděnice, měl na konci plno práce s vyhlašováním výsledků a tomboly, ve které byly hodnotné ceny. Za pořadatele se s účastníky rozloučila Radana Kubíčková. Děkujeme ji i ostatním pořadatelům za skvělý sportovní den!