Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, ukázali jsme Ústí běžcům z celého Česka

22, zář,2019
973
Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)

Fotoalbum Miroslava Vlacha

Petru jsem viděl v pátek, jak si šla pro číslo, Káťu jsem potkal u startu, Janu ve startovacím sektoru, Lukáše jsem viděl po závodě, Kamču v autobuse a Pepu až v televizi. A pak plno sousedů, o některých jsem věděl, že běhají sporadicky, o jiných jsem to vůbec netušil. Dohromady bylo všech sedm tisíc, skoro polovina v rodinném běhu, z toho 65 čtyřčlenných a 150 dvojčlenných štafet. Městské běhy jsou fenoménem, na otázku, proč tak přitahují účastníky, najdete odpověď v řadě sociologických studií. Ústí je potvrdilo.

Hodně lidí běhá jen díky tomuto běhu, aspoň část roku. Díky za to, stejně jako za propagaci našeho města, které se vyrovná máloco. Toho si je vědom i magistrát a myslím, že ať bude politická konstalace jakákoliv, tento běh bude mít podporu města. Na běh je hrdá i většina ústeckých neběžců, jezdil jsem dost v MHD a neslyšel jsem lkaní na výluky na dopravní omezení. Jasně, že se najdou tací, kterým běh vadí, ale jsou naštěstí dle všeho minoritou. No běžcům nevadil určitě, znáte ty plácy o energii takového davu, jednak je to nevědecké a jednak si ji můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Když za zvuků Vltavy probíháte přes modrý koberec místy, kde jindy jezdí auta, Hradební, most, Střekov, nádraží, Tovární, chemička, Svádov a znovu Střekov, most a naposledy doleva.

Nevím, jakou energii cítil němec Pfeiffer, když za to vzal a letěl v čele závodu sám, asi nečetl prognózy. Ústí letos patřilo mezi závody, kam nebyla pozvána organizátory absolutní špička v podobě afrických běžců a běžkyň. RunCzech tak přiznává to, o čem většina pořadatelů mluví vyhýbavě, tedy že vytrvalostní běh má vlastně dvě kategorie. Tohle ale Pfeiffer neřešil, běžel skvěle tempově a hlavně nebojácně, odvážně, prostě sportovně. Žádné schovávání se, rozběhl to na 1:02. Pfeiffer neřešil ani to, že běžel místem, díky kterému dostal Victor Franz Hess Nobelovu cenu, když před 107 lety mu zdejší SPOLCHEMIE posloužila jako místo startu a dodala mu vodík pro jeho balón, ve kterém učinil objev kosmického záření. Pfeiffer byl tou dobou v půlce trasy a jeho výkon měl stále grandiózní parametry. I když v závěru malinko z tempa musel slevit, i kvůli teplému počasí, bylo z toho jasné a naprosto zasloužené vítězství. Tenhle příběh byl vidět. Stovky jiných, neméně báječných, které se odehrávaly za jeho zády, vyprávěli běžci a běžkyně jen svým známým, nebo ani to ne, jen usínali unavení a s úsměvem na rtech. A někteří možná trochu zamračení, že od sebe čekali více, že musí příští rok být lepší a že více naběhají. A to je taky důvod k úsměvu. 

Výsledky nemá cenu probírat, sami si je prohlédněte, upozorním jen na čas Pepy Procházky 1:17:54 nebo na druhou štafetu v cíli ve složení Václav Dius a Petr Zuda (1:18:35). Mezi českými ženami dominovala Tereza Hrochová (1996), atletka AK Plzeň (1:17:11). Možná si ji pamatujete i z nějakého přespoláku v okolí, Terezka je odchovankyní AC Česká Lípa a měla před startem u nás v Ústí v nohách náročnou kvalifikaci na MS v běhu do vrchu.

Večer se uklízelo, procházel jsem potemnělým Mírákem, kde se nakládaly na auta stoly, lavice, toalety, kde jiná auta čistila uklizenou vozovku. Nejvytrvalejší z šesti stovek dobrovolníků zvedl poslední neuklizenou houbičku. Ústecký půlmaraton právě skončil.  

 

 

 

Naposledy změněno 22, zář,2019
Zveřejněno v Články
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Červen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30