Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Na našem webu se nepotkáváte s filmovými recenzemi, ale dnes udělám výjimku. Nepůjde o ucelený útvar, tak může paní Spáčilová zůstat v klidu. Chci vypíchnout pouze jednu věc, která mě na filmu vlastně zaujala nejvíce, ale která zůstala v článcích o filmu opomenuta. Souvisí - jak jinak, když o tom píši - i s během.


Na mladistvé spojení scénáristického umu Petra Kolečka (1984) a režijního debutu Vojty Kotka (1988) ve filmu Padesátka jsem se těšil, měl jsem takový pocit, že by si to mohlo sednout. Petr Kolečko je spoluautorem (spolu s Janem Prušinovským) scénáře Okresního přeboru, kde se objevují postavy s poněkud zvláštním hodnotovým žebříčkem. Na jejich rozdílném chápání světa v porovnání s ostatními smrtelníky je vystavěna komediální osa příběhu. Neváhám označit Pepu Hnátka, či Pavku Bulána z nového filmu Padesátka za sportovní pábitele. Můžeme si o nich myslet, že jsou naprosto mimo, jejich posedlost je nepochopitelná zvláště v situacích, kdy je konfrontována s věcmi, které my ostatní řadíme jednoznačně daleko před nějaký fotbal, běžky, nebo třeba... běhání. Kdo z Vás by hnal manželku rodit na Sněžku, jen aby narozený syn měl lepší krevní obraz a mohl tak v nevýznamném regionálním závodě pokračovat ve výkonech dědy a otce (který sám u porodu na nejvyšší české hoře nebyl, inu norská expedice nepočká). Ano, pro nás je tohle opravdu nepochopitelné, ale zároveň jsme jimi fascinováni, je to až magická přitažlivost a když o těchto lidech vtipkujeme s kamarády, cítíme zároveň, že jejich život má nějakou náplň a máme velkou obavu, že je třeba lepší, než ta naše. Ale aby příběhy těchto postav byly dokonalé, opřádají je oni sami navíc aurou fantazie ze své sportovní minulosti staré roky, ale třeba i pár hodin, kdy se dosažený čas závodu s každým dialogem snižuje.

A pokud Hnátkovi nevadila nevěra manželky, ale to, že kvůli tomu unikl jeho mužstvu vysněný postup, tak Pavka Bulán nepřekousne svoji nenávist až za hrob za to, že mu ta jeho svařila památečně rozlomenou hůlku z největšího závodu jeho tatíka. Máte ve svém okolí běžce, který nemluví se svojí ženou, protože mu třeba zabalila na přespolák silniční boty místo krosovek? Tak dejte určitě námět na scénář do povolaných rukou. Po shlédnutí filmu Padesátka mohu říci, že Petr Kolečko by se do těchto liských typů určitě vcítil a pokud by ho režijně podpořil opět Vojta Kotek, já osobně bych se šel na výsledek podívat.

Tak kluci, kdy uvidíme český běžecký film?

Pro psaní komentářů se přihlašte
« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31