Do Vysoké dorazilo přes dvě stovky aktivních účastníků a desítky diváků, pohár zvedl Hradecký

30, dub,2022
998
(3 hlasů)

Oficiální výsledky

Rozpis kol půlmaratonu

Vysoká u Holic dnes přilákala na svůj závod různorodé běžce. Je to dáno skladbou tratí, kdy zdatní běžci přijedou zkusit půlmaraton a ti začínající, tedy především děti, tři a půl kilometru. Pro hobíky je pak jedno kolo, tedy sedmička, také optimální.

"Musím vám pochválit trať, abych neběžel ani centimetr po asfaltu, to se mi ještě nestalo," přitočil se ke mně po závodě jeden z doběhnuvších půlmaratonců. Musel jsem ho nasměrovat k někomu, kdo si tu pochvalu na rozdíl ode mě zasloužil, a tím byl ředitel závodů Ondřej Kaplan, který s partou hasičů z Vysoké umí udělat bezva závod. K tomu se dnes přidalo i optimální počasí.

Mezi dětmi se přiřítil do cíle první hornoředický Matouš Kareš před Jirkou Rašnerem ze Šumperka. Holická atletika brala bronz zásluhou Vojtěcha Kovaříka. Tomu byla v patách první dívka Anna Malá. Druhá byla teprve desetiletá (!) Karolína Švorcová a půl minutky za ní proběhla cílem třetí Anna Chytková z Vysokého Mýta.

Na sedmičce zamířily první dvě ceny do Pardubic, Antonín Malátek téměř o minutu předčil Miloše Kratochvíla, za kterým v čase těsně nad půl hodiny byl Radek Slavík. Skvělý výkon předvedla vítězná žena Denisa Kozáková startující za Běžecký klub Náchod, na vyhlášení ji doprovodily dvě Jany. Jana Kinecká stála po její pravici a Jana Soukupová uhájila bronzovou příčku.

Protože všechny kategorie startovaly najednou, do doběhu sedmičkářů probíhali prvním mezičasem i půlmaratonci. Trojice Hradecký - Benko - Mazal dokonce těsně za vítězem sedmičky. Jaromír Hradecký ze Skutče dokázal jako skoro jediný dále zrychlovat (další z této sorty byl třeba Ondřej Kaplan). Druhé kolo zaběhl o více než třičtvrtě minuty rychleji než to první, a ve třetím stlačil čas ještě o další čtvrtminutku. Čas pod 27 minut na kolo nedokázal zaběhnout dnes nikdo jiný. Právem tak třímal na vyhlášení obrovský pohár pro vítěze a stanovil výchozí rekord pozměněné trasy závodu, a to 1:21:59. Jan Benko zpomaloval, především ve třetím kole, ale i tak mu to s přehledem stačilo na druhé místo v čase 1:26:32. V boji o třetí místo si lépe rozvrhl síly Jiří Horčička z Ostřetína. Nehnal se za vedoucí trojicí, ale s ohledem na vedení trati měl po obrátce dobrý přehled o své ztrátě. Na konci druhého kola již "docvakl" Petra Mazala z Poličky a ve třetím kole se mu utrhl a doběhl si pro jasný bronz.

V ženách zvítězila Leona Blažková v čase 1:48:02. Všechny tři první ženy v jednotlivých kolek zpomalovaly, druhá Iva Dolečková proběhla prvním kolem jen pět vteřin za vedoucí závodnicí, ve druhém však ztratila dvě a půl minuty. Celkově třetí Martina Toužilová dokonce byla ve druhém kole o pár vteřin lepší, ale na pronásledování nedošlo, Iva Dolečková měla třetí kolo jasně lepší a pořadí se tak neměnilo.

Tradiční tombola po vyhlášení přinesla radost vylosovaným šťastlivcům, běh dodal endorfíny všem. Program doplňovala kapela "Jeden je vadnej", která divákům hrála české fláky.

Závod byl letost úvodním podnikem poháru D35, který pokračuje 14. května Hradubickým během.

Chcete také poděkovat organizátorům? Na Facebooku akce to potěší, ale tím nejlepším poděkováním bude, když příští rok vezmete další známé.