Jeho projekt skvěle funguje, láká tisíce účastníků z několika desítek zemí celého světa, má sedm zlatých známek IAAF a ode dneška i závod s fantastickým světovým rekordem. Joyciline Jepkosgei před rokem ještě nikdo neznal. Do povědomí příznivců běhu se dostala až vítězstvím v karlovarském půlmaratonu. Ještě včera se tak zájem médií soustředil především na Jepchumbu Violah, loňskou vítězku z Prahy. V keňském Itenu trénují stovky běžců a všichni doufají, že se dostanou na světové závody. V případě těchto dvou žen nebyly naběhané desetitisíce kilometrů marné, dostaly se až na vrchol vytrvalostního běhu, Joyciline Jepkosgei se navíc dnes nesmazatelně zapsala do historie.
5 km - čas obou žen je 14:53. Co to je? Zbláznily se holky? Pod tři minuty na kilometr ženy půlmaraton opravdu neběhají. Pro představu, jak ďábelské tempo to bylo, loni na olympiádě v Riu by tento čas stačil v závodě na 5.000 m na šesté místo, na dráze na rychlém rovném povrchu.
10 km - čekám, jestli se dočkáme času pod půl hodinu, nakonec je to těsně nad. 30:04 resp. 30:05, Jepkosgei stále táhne, Violah se drží zuby nehty. V San Juanu v Portoriku mohou předělat označení svého závodu, jako nejrychlejší desítky na světě. Takto se tím chlubí na oficiálních stránkách a do dneška měli proč. Paula RadCliffe zde v roce 2003 zaběhla desítku za 30:21. Joyciline Kepkosgei netuší, že právě sebrala světový rekord snad největší legendě ženského běhu. Nezná svůj čas, běží na pocit a cítí se opravdu skvěle. Možná je dobře, že čas nezná, asi by se sama lekla.
15 km - běžecký koncert pokračuje, Florence Kiplagatové naměřili předloni v Barceloně na této metě čas 46:14. Dnes? 45:37 a 45:40! Udělala se malá mezera. Violah začíná ztrácet. Není to k vzteku, když běžíte pod stávající svěťák a nejste první? Stalo se. Dnes v Praze.
20 km - Joyciline už běží sama a překonává další SR, čas 1:01:25 je stále o 15 vteřin lepší než letošní únorový výkon Peres Jepchirchir z Ras Al Khaimah. Byl to stejný závod, na kterém utvořila platný světový rekord 1:05:06. Bude to stačit? Chybí něco přes kilometr.
21,1 km - Cíl, je to pod 1:05! Senzace. 1:04:52, neskutečný výkon.
Rekordy čekají ještě na schválení IAAF.
Pepa Procházka byl dnes u toho, proběhl cílem o chvíli později v čase 1:17:18, což stačilo na stříbro v kategorii SM45! Pepo gratulujeme!