Aktuality
Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

Běžci jsou umělci, to je jasné

09, kvě,2021
217
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

O definici umění se filozofové hádají přes sto let a zdaleka se ještě nedohádali a jen tak se nedohodnou. Takže když nevím, kouknu se do Encyclopedie Brittanica, když to zestručním, tak její autoři vidí umění jako "užívání dovednosti k vytváření zážitků s pocity libosti, které lze sdílet s ostatními". Teorií jiných druhů umění jsou stohy a kdejaký ohnutý drát zreznutý na tom správném místě je patřičně oklasifikován, zařazen, diskutován, několikrát přeřazen, vyžazen, znovuzařazen a nakonec po mnoha odborných článcích definitivně oslavován.

Ale o umělcích běhu jsem nikde nečetl, ani v té Brittanice, ani v Ottově slovníku. Přitom co lépe splňuje nastíněné definice umění, než takový běžec. Copak nemáte ony libé pocity, když se kolem vás přežene či proplouží smečka nebo jednotlivec kladoucí nohy ve správném pořadí aniž upadne, copak nechcete opustit pracoviště a vrhnout se na stezky či louky? Tedy alespoň někteří z nás, umění nevyžaduje stoprocentní pochopení.

A už jsou tady. Běžečtí impresionisté, běhají pokaždé jinak, ta atmosféra dané chvíle tam je. Realisté, pintlich kroky trénované roky a roky. Manýristé nejrůznějšího typu, s manýrou hmotnou i nehmotnou, někdy svítivou ledvinkou, jindy do poslední chvíle netuší, zda vyběhnou. Barokní běžce, mezi něž se počítám i já, nemusím rozpitvávat. Kubisté mají natolik extravagantní styl, že vidíte v jeden moment jejich nohu ze všech stran, fauvisté naopak dřou v tréninku jako zvířata a při závodech se bijí jako lvi a lvice. Náladově vyrovnaní běžci se hlásí k odkazům secese, nerozčílí je zhola nic. Občas se na závodech vynoří zasněná tvář představitele běžeckého romantismu, či netrénované nohy běžeckého idealisty. Dynamické umění je nejen v popředí, ale i kulisy jsou po každé jiné, od brownfieldů po zámecké zahrady, od letních veder po zasněžené pláně. Umělci přecházejí často mezi styly, mnoho z nich začínalo jako barokní umělci a posunuli se ke gotickým rysům umění.

Úmyslně nejmenuji, zařaďte si běžce co znáte do svých šuplíků. Anebo raději ne, o tomhle umění není. To je o tom pocitu, co ve vás vyvolá. Kdy mě to všechno napadlo? Když jsem seděl v autě a žmoulal housku, kolem mě se přehnal jeden ze špičkových ústeckých umělců, rozkolísal si krok pozdravem a zmizel za rohem. A mě všechno tohle naskočilo. Na večer jsem neměl plánovaný ateliér, ale tenhle letmý dotyk s uměním mi stačil, abych tam zašel.

Takový závod to je galerie, jejíž kurátor většinou není vyhraněn jedním uměleckým směrem, v jednom místě tak můžeme obdivovat různé druhy umění a vybrat si to svoje. Tak nezapomeňte, že galerie se brzy otevřou a umění se nemá zanedbávat, slovy našeho ministra kultury je stejně důležité jako sport.

 

Naposledy změněno 10, kvě,2021
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Červen 2021 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30