Běh upřímných srdcí, ve startovním poli převažovaly ženy

Oficiální výsledky:

Závod na 1 kmZávod na 5 km

Závod na 5 km celkové pořadí

Diplomy 1 kmDiplomy 5 km

Když jsem před sedmou ranní sjížděl k Miladě, převalovala se nad ní mlha, ze které se vypínaly vrchy Milešovky a Kletečné, což je moje celoživotní srdeční záležitost. Tak to tak trochu předznamenalo ten dnešní běh, kde nešlo ani tak moc o časy, ale spíš o to srdíčko. Z tohoto pohledu nechám hodnocení celé akce spíše na její organizátory. (Mně osobně se velmi líbila a věřím, že i drtivé většině účastníků.) Já napíšu pár slov o bězích, které celou akci rámovaly.

Celý běžecký program začal dětskými nesoutěžními běhy. Oblázková pláž je těžký terén, nohy se do ní pěkně boří, ale travnaté drnoviště by bylo pro kotníky našich svišťů ještě větším nebezpečím. Celkem 28 dětí bylo rozděleno do třech kategorií podle věku a všechny v cíli čekala nějaká odměna. Pak už se mohly soustředit na zábavičky, nebo fandit svým rodičům na tratích 1 km a 5 km.

Nejdřív byl odstartovaný kilometr, tedy bylo to o pár metrů více, obrátková trať po břehu Milady. V mužích byl v cíli nejrychleji Petr Šebeš před Lukášem Čečrlem a Milanem Žinžurem. Lukáš je věkem ještě žák a nebyl jediný, kdo z kluků a holek do 15 let dali přednost kilometrové měřené trati. Vždyť v první desítce mezi muži byli hned tři desetiletí běžci, Mikuláš Kobližek, Kryštof Vojtěch Karas a Tomáš Fuchsig. I v ženách patřil závod mladším ročníkům, konkrétně dvě první místa obsadily patnáctileté Kristýna Šťastná a Nela Žižková. Dělil je opravdu kousíček, na stupních vítězů je doplnila Jitka Horvátová Paulenková. V závodě startovalo celkem 21 mužů a 39 žen!

Start pětky byl asi o dvanáct minut posunut, čekali jsme na dva běžce z kilometrové trati - nakonec se ale ukázalo, že nevyběhli. Startovní pole hlavního závodu na 5 km čítalo 89 běžců a běžkyň, kteří se v teplém zářijovém skoropoledni vydali na ne úplně lehkou trať. Po úseku podél jezera museli vyběhnout na horní cestu a k hlavní pláži Milady vedla trasa závodu přes dlouhé stoupání a prudčí seběh. První se na cestě nad Miladou objevil žlutý dres domácího Šimona Kobližka, který makal až do konce i přes svůj velký náskok. Čas 18:28 je výborný! Za ním v čase 19:16 dorazil Petr Linduška z Prahy, bronz si odvezl Jiří Starý. Brambora zbyla na Miroslava Vlacha, ale určitě byla sladká (takže batáta), Mirek totiž k běhu ponoukl dalších 11 kolegů z práce, tým ZDEMARu tak měl ve výsledkové listině významné zastoupení.

Všichni dorazili do cíle v pořádku a patří jim velký dík za dobrovolný příspěvek Nadaci Matěje Proška, stejně jako mnoha z těch, co příspěvek zaplatili, i když věděli, že jim povinnosti nedovolí se akce zúčastnit.